Google Asistan, Yakında Android Telefonunuzu Kapatabilir

Google‘ın yapay zeka destekli akıllı sanal asistanı, yıllar içinde gelişerek çok daha akıllı hale geldi. Ancak buna rağmen hâlâ yapamayacağı bazı basit şeyler bulunuyor. Bunlardan biri de Google Asistan’ı kullanarak akıllı telefonunuzu kapatmaktır. Birçok kişi bu işleve zaten telefonda bir güç butonu olduğu için gereksiz buluyor. Ancak görünen o ki Google, yakında akıllı sesli asistanına Android telefonunuzu kapatma işlevi ekleyecek.

Google Asistan, Android 12’de tam olarak bu özelliği kazanabilir. Bunun nedeni ise bu güncellemeyle Android telefonlar, güç düğmesini kendi başına yönetebilecektir. Google’ın sesli asistanı, muhtemelen sahip olduğu özelliklerle en fazla sayıda etkinleştirme yöntemine sahip olan asistandır.

Android telefonların birçoğunda genel olarak fiziksel güç butonları görüyoruz. Bazılarında ise kavisli ekranlar nedeniyle ekranın yanına uygulanan baskıyla kullanılan butonlar bulunuyor. Android 12’te tüm bu güç butonları uzun basıldığı zaman başka bir etkinleştirme yöntemine kavuşmaktadır. Hatta bazı Android 12 beta sürümlerini kullanan Pixel modellerinde güç butonuna uzun basılınca açılan güç menüsünde telefon kapatma seçeneği dahi bulunmamaktadır.

9to5Google’ın haberine göre Google, Android 12 ile birlikte telefonu kapatmak için yeni yeni yöntem sunacak. Bunlardan ilki ses açma ve güç düğmelerine aynı anda basmaktır. Diğer bir yöntem ile bu yazının başından beri bahsettiğimiz Google Asistan yöntemidir. Bununla birlikte kullanıcılar, Google Asistan’a sesli komut vererek Android telefonlarını kapatabileceklerdir.

Rapora göre henüz Android 12 test sürümlerinde bu işlev tam olarak etkinleştirilmedi. Bu nedenle Android 12’de varsayılan kapatma yönetimin ne olacağını henüz bilmiyoruz. Ancak Google’ın alışkanlıkları göz önünde bulundurarak standart kapatma yönetimi varsayılan olarak koruyacağını düşünüyoruz. Ayrıca Google Asistan ile telefon kapatma yönetime de elbette birçok kişinin işine gelecektir.

“Google Asistan, Yakında Android Telefonunuzu Kapatabilir” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak