iOS 14.6 RC 2 Sürümü Yayınlandı! Yenilikler Neler? Nasıl İndirilir?

Apple, bugün iOS işletim sisteminin ikinci RC (Release Candidate) sürümünü yayınladı. iOS 14.6 RC 2 olarak yayınlanan bu güncelleme, Apple’ın mevcut iPhone modellerinde piyasaya süreceği iOS 14.6 güncellemesinin kararlı sürüm olmaya aday olan ikinci sürümüdür. Bu yazımızda iOS ve iPadOS 14.6’nın RC 2 sürümü ile gelen yeniliklere yakından bakacağız.

iOS 14.6 sürümünün RC 2 güncellemesinde birçok hata düzeltmesi yer alıyor. Ayrıca bir önceki sürümdeki beta güncellemelerinde de olduğu gibi yeni sürümün RC 2 güncellemesinde daha çok hata düzeltmelerine ve işletim sistemi optimizasyonlarına kafa yorulmuş gibi duruyor. Bildiğiniz gibi Apple, iOS 14 ile birlikte ana ekranı da işlevsel hale getirdi ve widget özelliğini kullanıma sundu. Şirket, iOS 14.6’yla birlikte ise ufak yenilikler sunmaya devam ediyor.

Apple’ın bugün yayınlamış olduğu yeni beta sürümü, uygulama izleme şeffaflığı gizlilik özelliğini getiriyor. Ayrıca bu, uygulama geliştiricilerinin kullanıcıdan birtakım izinler almasını gerektiriyor. Bu sayede kullanıcılar, uygulamanın hangi izinlere sahip olabileceğini daha kolay bir şekilde takip edebiliyor. Kullanıcılar, karşısına çıkan “İzlemeye izin ver” veya “Uygulamanın izlenmemesini iste” seçeneklerinden birini seçebiliyor.

Bununla birlikte yeni güncellemede bazı sorunlar ele alınmıştır. Ayrıca Apple’ın AirTag’ler için “Kayıp Modu” altında yeni bir iletişim yöntemi eklediğini görüyoruz. Aynı zamanda bu güncellemede Apple Card’ın aile ve eş modu için yeni bir özelliğe kavuştuğu belirtilmektedir. Bu yeni özellikle birlikte artık eşler tek bir Apple Card hesabını birlikte kullanabilecekler. Ayrıca ebeveynler, çocukların akıllı finansal alışkanlıkları öğrenmelerine yardımcı olacak şekilde Apple Card’ı onlarla paylaşabilecekler.

iOS 14.6 RC 2 (Release Candidate) Güncellemesi Nasıl İndirilir?

iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarınızda iOS veya iPadOS beta güncellemesini kurmak oldukça kolay. Bu işlem için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyin. Ardından sayfanın altındaki “İndir ve Yükle” seçeneğine dokunun. İsterseniz güncellemeyi cihazınızı bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor. Yeni iOS Release Candidate sürümünü cihazınıza kurabilmek için bir geliştirici profili yüklemeniz gerekiyor. Bu işlemi, Apple’ın Developer Center web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda kablosuz ağ üzerinden indirebilirsiniz.

“iOS 14.6 RC 2 Sürümü Yayınlandı! Yenilikler Neler? Nasıl İndirilir?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak