iPhone 13 Serisinde Ekran İçi Parmak İzi Okuyucu Bulunacak

Bloomberg tarafından paylaşılan habere göre bu yılın sonlarında piyasaya çıkacak olan iPhone 13 modellerinde büyük bir değişiklik gerçekleşmeyecek. Ancak Apple’ın 2021 model iPhone modellerinde önemli bir yükseltme sunacağı belirtiliyor. Yeni raporlarda ve söylentilerde Apple’ın yıl sonunda piyasaya süreceği iPhone 13 serisinde yer alan modellerde ekran içi parmak izi okuyucu bulunacağı iddia ediliyor.

Apple, iPhone X modelinden başlayarak iPhone SE (2020) dışındaki tüm modellerinde Touch-ID özelliğini kaldırmıştı. ABD merkezli şirket, fiziksel parmak izi sensörü yerine ekranın üstündeki büyük çentikte yer alan sensörler sayesinde Face-ID isimli yüz doğrulama özelliğini bu cihazlara entegre etti. İlk başta Touch-ID seven kullanıcılar tarafından bu durum garip karşılansa da şimdilerde neredeyse herkes halinden memnun görünüyor.

Apple’ın Sene Sonu Tanıtacağı iPhone 13 Serisinde Ekran İçine Gömülü Parmak İzi Okuyucu Yer Alabilir

Face-ID halihazırda devam eden pandemide pratiklik sunma konusunda bir çözüm olarak karşımıza çıktı. Apple, bu teknolojinin kullanıcı bir maske takarken bile ekran kilidini açmasına olanak sağlayacak şekilde tasarlandığını belirtti. Yani maskenizi indirmeye gerek kalmadan kilidi açabileceğini iddia ediyordu. Ne yazık ki bu pratikte pek de öyle olmadı birçok kişi maskeli haldeyken birtakım sorunlar yaşadı. Maskelerini indirerek kullandılar veya güvenlik şifresi ile açmayı tercih ettiler.

Yeni söylentilere göre iPhone 13 modellerinde bu durum bir sorun olmayacak. Çünkü Bloomberg’in de haberinde yer alan bilgilere göre Android akıllı telefonlarda birkaç yıldır mevcut olan ekran içi parmak izi okuma teknolojisi Apple’ın yeni nesil iPhone modellerine de gelecek. Rapor, Apple’ın Face-ID teknolojisini kullanmaya devam edeceğini belirtiyor. Yani hem yüz kilidi hem de parmak izi kilidi ile ekranı açabileceksiniz.

Bununla birlikte yeni nesil iPhone modellerinde şarj girişi olmayacağı ve Apple’ın sadece kablosuz şarj teknolojisi sunacağı iddia ediliyor. Bu oldukça büyük bir iddia ve gerçekten birçok kullanıcının tepkisini toplayabilecek bir durum. Gerçekçi konuşmak gerekirse ilerleyen yıllarda birçok akıllı telefon üreticisinin şarj girişini ortadan kaldırdığını görebiliriz. Ayrıca Apple’ın ne yapacağı belli olmaz. O yüzden bir bakmışız iPhone 13 modellerinde sadece kablosuz şarj sunulmuş olur.

“iPhone 13 Serisinde Ekran İçi Parmak İzi Okuyucu Bulunacak” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak