Kombi Peteklerde Hava Olduğu Nasıl Belirlenir? Kombi Hava Alma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Peteklerde hava sıkışması zaman zaman karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Güvenli kombi kullanımı için mutlaka hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Evinizde kullandığınız kombiye bağlı olan peteklerin içerisinde hava sıkışması meydana gelebilir. Bu durumda kombinizin performansında çok ciddi düşüşler gözlemlersiniz. Özellikle kombinizin eskiye nazaran daha yoğun ve daha yüksek seviyede çalışmasına rağmen yeterli ısınma ya da sıcak su verimliliğini elde edemezsiniz. Üstüne doğalgaz, elektrik ve su faturalarınızda da ciddi bir artış meydana gelir. Sarıgazi Arçelik Servisi merkezimiz, bu tip bir durumda kombiyi standart şekilde kullanmaya devam etmek yerine peteklerdeki hava sıkışmasını gidermenizi önermektedir.

Kombi Peteklerde Hava Sıkışması Neden Olur?

Peteklerin içerisinde hava sıkışması oluştuğunu çok kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz. Kombiniz normal ve stabil bir şekilde çalışırken, peteklerinizin sadece üst kısmında ısınma meydana gelmesi hava sıkışmasına işaret eder. Yani peteklerinizin yalnızca üst kısmı ısınıp, alt kısmının ısınmaması gibi bir durumla karşılaştığınız ilk bakmanız gereken yer kombiniz değil, peteklerinizdir. Kombinizin normal şekilde çalışmasına karşın böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda peteklerinizde hava sıkışmasını değerlendirmelisiniz. Petek hava alma işlemi bireysel olarak da gerçekleştirilebilecek basit bir işlemdir. Ancak uygun ekipmana sahip değilseniz oldukça meşakkatli bir hale dönüşebilir. Böyle bir durumda basitçe ve daha güvenli şekilde çözüm sağlanması amacıyla Üsküdar Bosch Servisi merkezimizden destek alabilirsiniz.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerin havasını basit bir şekilde alabilirsiniz. Ancak peteklerin havasını alabilmeniz için öncelikli olarak “purjör anahtarı” olarak isimlendirilen teknik elemana ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu teknik ekipman her evde bulunan bir şey değildir. Bu nedenle uzman teknikerlerimiz purjör anahtarınız bulunmuyor ise yerine düz uçlu bir tornavida da kullanabileceğinizi önermektedir. Hava alma işlemini peteğin genellikle sol üst kısmında bulunan purjör vanasından gerçekleştirebilirsiniz. Hava çıkışını sağlamak üzere bu vanayı saat yönünün tersi istikametinde çevirmelisiniz. Çevirme işlemini vanadan su gelmeye başlayana kadar sürdürmelisiniz. Petekten su gelmesiyle birlikte içerisindeki havanın tamamen boşaltıldığı anlaşılır. Bu aşamada peteğin purjör vanasını saat yönünde çevirerek, iyice sıkmalısınız. Bu şekilde peteklerin hava alma işlemini tamamlamış olursunuz. Bu işlemi profesyonellere yaptırmak isterseniz ya da bu işlem ile peteklerdeki verimsiz ısınmaya çözüm oluşturamadıysanız daha teknik müdahale için Göztepe Bosch Servisi merkezimize başvuruda bulunabilirsiniz.