WhatsApp Web Sürümü, Parmak İzi Güvenlik Özelliğine Kavuşabilir

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, bildiğiniz gibi sadece mobil cihazlarda değil de masaüstü versiyonu ile birlikte de kullanılabiliyor. Şirket, mesajlaşma servisi için tarayıcı desteği de sunuyor. Şimdi ise WhatsApp’ın sahibi olan Facebook, biyometrik tarama desteği aracılığıyla başka bir güvenlik katmanı ekleyerek tarayıcı desteğini daha güvenli hale getirmeyi düşünüyor olabilir. Yani WhatsApp web sürümü, parmak izi güvenlik özelliğine yakında kavuşabilir.

Kısa süre önce ortaya çıkan bir WABeta raporuna göre WhatsApp, bir geliştirici ekibini sadece tarayıcı hizmetini daha güvenli hale getirmek için çalışmaya adamış durumda. Facebook’un sahibi olduğu mesajlaşma platformu, WhatsApp Web için parmak izi kimlik doğrulaması getirecek bir güvenlik güncellemesi alacak. Bu durumda yetkisiz kişiler bilgisayarınızda WhatsApp verilerinize erişemeyecek.

Şirket bu özelliği WhatsApp’ın mobil sürümü ile eşleştirecek. Böylece WhatsApp Web Sürümü üzerinden oturum açtığınız zaman akıllı telefonunuzda bu oturumun açılması için parmak izi okuyucusundan parmağınızı okutmanız gerekecek. WABeta’nın raporunda ayrıca güvenlik özelliğinin nasıl işlediğini gösteren bir ekran görüntüsü de bulunmaktadır.

Şu anda WhatsApp Web Sürümü, kullanıcıları bağlantıyı başlatmak için yalnızca masaüstü veya dizüstü bilgisayar ekranlarında yer alan QR kodu taramasını gerektiriyor. Ayrıca hesabın aktif olduğu akıllı telefonun da sabit bir internet bağlantısına sahip olması gerekiyor. Bu oldukça basit bir işlemdir ve standart olarak herhangi bir doğrudan güvenlik biçiminden yoksundur.

Şu anda bu özellikle ilgili ince detaylar belli değil. WhatsApp’ın bu özelliği getirmesiyle birlikte QR kod ile eşleştirme işlevini tamamen ortadan kaldırıp kaldırmayacağı da belirsizdir. Bununla birlikte, gizliliğe yönelik herhangi bir ekleme veya odaklanma, tüketici için her zaman bir artı noktadır. Yeni özellikler hakkında bilgiler edinmek için AkilliFare.com’u takip etmeye devam edin.

“WhatsApp Web Sürümü, Parmak İzi Güvenlik Özelliğine Kavuşabilir” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak